tt.jpg

Jak wygląda praca z terapeutą

Zwykle proponuję trzy lub cztery spotkania konsultacyjne. Na początek ważne dla mnie jest to, co skłoniło Cię do szukania pomocy. Zapytam o Twoją obecną sytuację: o to z czym mierzysz się w swoim życiu, jakie tematy i obszary życia są dla Ciebie istotne. Ważna dla mnie jest także Twoja historia pochodzenia, znaczące momenty czy punkty zwrotne Twojego życia oraz relacje z bliskimi osobami. Te kilka pierwszych spotkań pozwoli mi poznać Cię lepiej i móc wspólnie z Tobą zastanowić się nad obszarami do zmiany. Jeśli zdecydujesz, że chcesz rozpocząć psychoterapię zawrzemy kontrakt terapeutyczny. Jest to rodzaj umowy terapeutycznej pomiędzy nami, który dotyczy aspektów takich jak częstość sesji psychoterapeutycznych, warunki ich odwoływania, warunki płatności oraz wstępne cele psychoterapii. Będą one wyznaczać ramy i kierunek naszej pracy.

 

Czasem jest tak, że decydujesz się przyjść do terapeuty, ale właściwie nie masz konkretnego celu, nad którym chcesz pracować. Czasami też, do skorzystania z pomocy psychoterapeuty mogą skłonić Cię objawy lęku czy depresji. Czasem może skierować Cię psychiatra, u którego się leczysz. Pierwsze spotkania mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć to co aktualnie przeżywasz, to co być może trudno jest Ci nazwać. ​Wtedy może być Ci łatwiej określić czy chcesz rozpocząć pracę z psychoterapeutą.

W procesie psychoterapii ważne są przeżycia z przeszłości, ponieważ one nas kształtują. Być może masz takie doświadczenia, które cały czas bolą, czy takie, z którymi trudno jest się pogodzić. Nie mniej istotne jest to co przeżywasz “tu i teraz” - Twoje myśli, uczucia, sygnały z ciała jakie będą towarzyszyć Ci w trakcie sesji. Przyglądanie się swojej historii życia, oraz obecnym doświadczeniom pomoże odkryć i pracować nad niszczącymi schematami, z którymi każdy z nas się zmaga. W trakcie terapii naturalnie pojawiają się różne trudne uczucia, również skierowane terapeuty. Możesz miewać myśli o rezygnacji z terapii lub nieobecności na sesji. Zachęcam wtedy do podzielenia się trudnymi przeżyciami w trakcie naszego spotkania.  Rozmowa o tym pozwoli zobaczyć, czy to z czym zmagasz się w relacji ze mną jest podobne do tego, z czym trudno Ci w relacjach z innymi ludźmi. 

 

Psychoterapia psychodynamiczna jest procesem długoterminowym. Zmiana stylu funkcjonowania wymaga czasu - każdy ma swoje własne, indywidualne tempo. Terapia długoterminowa trwa tyle, ile jest potrzebne, a o jej zakończeniu warto zdecydować wspólnie.